Víkendový pobyt náhradných rodín z trnavského a juhomoravského regiónu

V júni 2009  sme usporiadali víkendový pobyt pre náhradné rodiny z trenčianskeho, hlohoveckého a tDSC_0644rnavského klubu náhradných rodín. Tento pobyt bol nezvyčajný tým, že nešlo o vzdelávací pobyt,  ale jeho  program bol zameraný na príjemné strávenie voľného víkendu  návštevou nádherných juhomoravských zámkov, na výmenu skúseností a nadviazanie partnerstva medzi náhradnými rodinami zo Slovenska a Česka. Ďalším špecifikom bolo, že príležitosť zúčastniť sa pobytu  dostali aj žiadatelia o náhradné rodičovstvo, ktorí navštevujú pravidelne kluby náhradných rodín.

Tento víkendový pobyt je pokračovaním tradície začatej už pred niekoľkými rokmi,  V roku 2006 a 2008 pracovníci OZ Návrat  a Asociácie náhradných rodín boli prizvaní na víkendové pobyty pre náhradné rodiny z Juhomoravského kraja, aby pripravili pre náhradných rodičov vzdelávací program a lektorsky ho viedli. Oba pobyty sa stretli s veľkým úspechom. V súčasnosti  sme sa rozhodli  rozšíriť túto  spoluprácu organizácií pracujúcich na poli náhradného rodičovstva o výmenu skúseností  náhradných rodičov z oboch regiónov, o spoznanie problémov náhradných rodín, ktoré sa dá dosiahnuť spoločnými stretnutiami, spoločným programom a spoločne stráveným časom..

Významným prvkom, ktorý prirodzene vystupuje na povrch počas takýchto víkendových pobytov je prevencia pred zlyhávaním rodín. Keď rodičia spoznajú a uvedomia si problémy iných náhradných rodičov, často pochopia, že ich problémy nie sú tie najväčšie a že sú riešiteľné. Nezanedbateľným prínosom víkendových pobytov je aj utužovanie priateľstiev medzi prijatými deťmi a náhradnými rodinami. Prijaté deti majú vážne problémy s nadväzovaním vzťahov a na bezpečnej pôde víkendových pobytov je nadväzovanie priateľských väzieb prirodzené  a má dlhotrvajúce účinky.

Cieľom projektu bolo:

Nadviazanie spolupráce medzi náhradnými rodinami z Trnavského a Juhomoravského regiónu výmenou skúseností s náhradným rodičovstvom v oboch regiónoch

Možnosť krátkej rekreácie pre náhradné  rodiny, ktoré  inak nemajú príležitosť spolu s deťmi  zažiť zaujímavý program vzhľadom na svoju situáciu ( napr.  nemajú dostatok financií na rekreáciu, nemajú auto,  alebo ide o rodiny, ktoré prijali dieťa iného etnika, osamelé matky, ktoré prijali dieťa do náhradnej rodinnej starostlivosti a pod.)

Možnosť v bezpečnom prostredí hovoriť aj s inými náhradnými rodičmi o svojich obavách, očakávaniach, riešeniach svojich problémov, možnosť podeliť sa o svoje skúsenosti s náhradnými rodičmi, ktorí sú otvorení a ochotní zdieľať svoje skúsenosti s inými.

Príležitosť pre deti z náhradných rodín nadviazať priateľské väzby, ktoré sú veľmi dôležité pre ich zdravý  vývin.

Pobyt sa organizoval v dňoch 13. a 14. 6. v Mikulove, ale navštívili sme aj Lednice a Valtice. Okrem našich rodín prišli aj zástupcovia  6  rodín z juhomoravského kraja. Výmena skúseností vyvrcholila v plánované spoločnej akcie pre náhradné rodiny zo Slovenska a Česka, o ktorých Vás budeme včas informovať.

Vydarená  a výnimočná akcia bude mať pokračovanie a plánujeme z nej založiť tradíciu.

(niekoľko fotografií z tejto akcie)

Momentálne nie je žiadny komentár zvýraznený
Be Sociable, Share!

9 Comments to “Víkendový pobyt náhradných rodín z trnavského a juhomoravského regiónu”

 1. By zuzula, 4. September 2009 @ 13:49

  Bolo nám výborne a už sa tešíme na jesenný víkenďák. Všetkých pozdravujeme!

  [Reakcia]

  marika Reply:

  Najbližší klub v Trnave sa koná dňa 25. 9. 2009 o 16,30 hod. v priestoroch Katolíckej jednoty Slovenska na Kollárovej ulici. Téma – zdieľanie
  Mária Kerekešová

  [Reakcia]

 2. By thera, 20. September 2009 @ 14:57

  Dobrý deň,odkial sa okrem tejto stránky môžem dozvedieť o aktivitách náhr.rodín v trnavskom regióne? Ďakujem

  [Reakcia]

  Natália Blahová Reply:

  Dobrý deň,
  činnosť klubov je autonómna a informácie podávajú koordinátori klubov. Väčšina klubov je zverejnených tu na stránke.
  Zhodou okolností som kordinátorkou trnavského klubu a rada Vám poskytnem informácie, ktoré potrebujete.

  [Reakcia]

  thera Reply:

  Ďakujem za odpoveď.Ja som z Trnavského kraja,neviem či je to to isté ako region.Trnava je od nas trošku od ruky…

  [Reakcia]

  Natália Blahová Reply:

  Rada by som Vám poradila. Keby ste mi dali aspoň indíciu, v ktorom okrese žijete, iste by sme spolu našli niektorí z klubov, kam by nebola cesta pre vás náročná.

  admin Reply:

  Prípadne mi pokojne napíšte na natalia.blahova@mail.t-com.sk

  thera Reply:

  GRATULUJEM VÁM K ZVOLENIU!

 3. By marcela, 18. September 2012 @ 22:55

  ahoj skuste mi povedať,na koho sa obrátiť aby sme založili taký klub

  [Reakcia]

RSS pre odoberanie komentárov k tomuto článku. TrackBack URI

Leave a Reply