Respitná starostlivosť v náhradnej rodine už aj u nás na Slovensku.

Asociácia náhradných rodín pripravila a rozbieha projekt odľahčujúcej starostlivosti / respitnej / pre náhradné rodiny v Bratislavskom kraji.
Ide o pilotný projekt na Slovensku – podpora náhradnej rodiny v jej domácom prostredí. Filozofia tzv. odľahčujúcej starostlivosti je založená na skúsenosti, že i ten, kto sa dlhodobo stará o deti alebo o iné osoby má nárok na odpočinok. Náročná starostlivosť o deti v náhradnej rodine, ktoré majú špecifické potreby časom vedie k psychickému a fyzickému vyčerpaniu náhradných rodičov. Preto je nutné, aby mali možnosť podpory a pomoci. Odľahčujúca starostlivosť je jednou z možností pomoci a podpory pre náhradné rodiny.

Cieľom projektu je: umožniť náhradným rodičom venovať sa svojím koníčkom, nájsť si čas na relaxovanie, poskytuje náhradným rodičom čas na vybavenie si úradných záležitostí, či návštevu lekára, dáva možnosť navštevovať svojpomocnú skupinku náhradných rodičov a zatiaľ bude o ich dieťa postarané. Pre náhradných rodičov, ktorí pracujú doma, je priestor, aby s ich deťmi niekto trávil voľný čas, odviezol ich na krúžky, v prípade potreby na termín k lekárovi – rehabilitácia, logopédia, ak rodič nemôže.

Túto službu budú poskytovať skúsené náhradné mamy Zitka a Eňa a skúsení dobrovoľníci Dagmar a Richard.
Ponúkame možnosť náhradným rodinám zapojiť sa do projektu. Bližšie informácie Vám poskytne Katarína Kuchťáková, katarinakuchtakova@gmail.com.

Projekt odľahčujúcej starostlivosti podporuje v plnej výške Nadácia J&T.
Ďakujeme.

Momentálne nie je žiadny komentár zvýraznený
Be Sociable, Share!

7 Comments to “Respitná starostlivosť v náhradnej rodine už aj u nás na Slovensku.”

 1. By alžbeta nováková, 6. Apríl 2011 @ 21:33

  považujem to za super vec.Máme 3 biologické deti a dve v pestúnskej starostlivosti. Momentálne prežívam obdobie,že mám pocit,že nič nezvládam a najradšej by som niekam vypadla.Uvedomujem si,že je to asi únava . Občas mi mama s deťmi pomôže,aby som si niečo vybavila alebo oddýchla.Je to super,ale je tu zas pocit,že ja som si možno oddýchla,ale zaťažila som tým niekoho iného.Čiže radosť z oddychu nie je úplná. Myslím,že od dobrovoľníkov by som to vedela prijať ináč. Verím,že projekt bude mať úspech a stane sa samozrejmosťou. Všetko dobré!

  [Reakcia]

  Katarína Kuchťáková Reply:

  Pani Nováková, od budúceho roku chceme rozšíriť túto službu do Trenčianskeho kraja, ak sa podarí, neviem odkiaľ ste, skúste sa ozvať, môžno vieme pomôcť.
  K. Kuchťáková

  [Reakcia]

 2. By marian boris, 7. Apríl 2011 @ 12:36

  Je to niečo čo už roky chýba a malo to existovať už od začiatku. Mam 3 deti ako profesionálny rodič a dve staršie deti budú potrebovať odbornu pomoc a často chodime k lekarovi a o sebe ani nehovorim ja k doktorom so sebou ani nechodim. Nemam komu dať deti aby ich postrážil iba manželka ked príde z práce a tá ma dosť už z práce a aj nášho bio syna druháka.
  Neraz som už potreboval pomoc aj so sebou aj s detmi aj pre deti. Ak by bolo postarané odborne o deti bolo by lepšie aj nam a samozrejme aj detom.
  Projekt je viac než potrebný. Držím palec.

  [Reakcia]

  Katarína Kuchťáková Reply:

  Dakujeme za reakciu, projekt je o našich vlastných skúsenostiach, ked sme sami nevládali a nemal nám kto pomôcť, do projektu sú zapojení ľudia, ktorí poznajú tému náhradného rodičovstva o to je to bezpečnejšie pre náhradnú rodinu, želám všetko dobré.
  K.Kuchťáková

  [Reakcia]

 3. By Magi, 8. Apríl 2011 @ 22:10

  My, náhradkári, z úúúúprimného srdca ďakujeme, že vzniklo to, čo sa nám zdalo tak neuveriteľne nedosiahnuteľné… júúúj, ako veľa to pre nás znamená! ešte raz ďakujeme a IDEME do toho! :o)
  Mary

  [Reakcia]

 4. By sasa, 8. Apríl 2011 @ 22:33

  Tak veru, súhlasím, a teším sa, že niekedy aj využijem:)

  [Reakcia]

 5. By Viera Suská, 12. Apríl 2011 @ 09:43

  Venujem sa detom 6.r,biol.deti nemám.Som z okresu Hlohovec/Horné Zelenice/,tento návrh sme predniesli viacerý prof.rodičia.Veľmi sme čakali na takúto ponuku.Kde by sme mohli získať kontakt a od kedy by to mohlo biť reálne?Zo srdca ďakujeme.Vierka a mojé deti

  [Reakcia]

RSS pre odoberanie komentárov k tomuto článku. TrackBack URI

Leave a Reply