Klub náhradných rodín v Žiline

Žilinský klub náhradných rodín predstavuje Jana Jančová, jeho koordinátorka.

JanaJancova

Náš klub pôsobí pre oblasť Žiliny, Rajca, Kysúc, Čadce a Považskej Bystrice. Stretávame sa každý tretí piatok v mesiaci , v priestoroch OZ Návrat na Predmestskej 24 v Žiline.
Na stretnutie klubu prichádzajú ľudia v rôznych počtoch. Niekedy ich je 12, niekedy prídu 5 rodičia, ktorí majú deti v náhradnej starostlivosti. Sú to pestúni, adoptívny rodičia, ale aj profi rodičia.
Kluby v Žiline sme začali organizovať už pred 12 rokmi. Stretávali sme sa zo začiatku v našom dome, keďže veľkosťou vyhovoval požiadavkám i väčšej skupiny ľudí. Neskôr sme vystriedali viaceré priestory – napr. Domova sociálnych služieb Lúč, tvorivé dielne Ateliér… Potom pri vytvorení Centra Návrat v Žiline aj stretávanie Klubu pokračovalo v týchto priestoroch.
Rodiny, ktoré sa zúčastňujú sa menia a vznikajú nové . Pre všetky náhradné rodiny z okolia ponúkame možnosť pravidelného stretávania sa a vymieňania si informácií.
Koordinátorkou klubu som sa stala v roku 2006, kedy som bola vyzvaná pracovníkmi Návratu, či by som skúsila organizovať stretnutia. Táto ponuka bola pre mňa nepredstaviteľná. Myslela som si, že pre mňa, ako matku, ktorá strávila viac ako 15 rokov doma s deťmi, to bude ťažké a nebudem vedieť čo a ako mám robiť. Bolo to úplne iné ako doma – starať sa o deti , udržiavať poriadok, rozprávať neustále dokola to isté s našou autistickou dcérou… Ale išlo to. A keď som si nebola istá, vždy som mala pri sebe druhého človeka, ktorý doplnil to, čo som nezvládala. Za to som im nesmierne vďačná.
Čo mi stretávanie na kluboch dáva? Naučila som sa viac komunikovať s ľuďmi. Veľa pre mňa znamená kontakt s ostatnými náhradnými rodičmi, poznanie ich problémov, ich skúseností , poznanie že človek nie je v niečom sám. Myslím, že nielen mne ale nám všetkým to pomáha ľahšie prekonávať vlastné problémy.
Záujemcovia o kluby nás môžu kontaktovať na tel. čísle 0908 961 857 alebo e-mailom na adrese jancova@inmail.sk

Momentálne nie je žiadny komentár zvýraznený
Be Sociable, Share!

1 Comment to “Klub náhradných rodín v Žiline”

  1. By Katka Varenji, 6. December 2014 @ 12:22

    Pisem vam v mene zdruzenia nahradnych rodin Siroke srdce zo Starej Pazove zo Srpska. Mam funkciju podpredsednicki zdruzenia a mame ziadost sa s vami spriatelit, bit v kontakte a si rozmenit skusenosti. V nasom zdruzeni mame 30 nahradnych rodin v ktorich sa nachadza 50 deti. Mi mame stretnutia kazdu poslednu sobotu v mesiaci, vtedi oslavujeme detom narodenini, zdruzenie zabespecuje obcerstvenie a predseda obce nasim oslavencom zabespecuje darceki. stedisko pre socijalnu pracu nam pomaha pri eventualnich problemach a kazdi posledni stvrtok v mesiaci mame stretnutie zo socijalnimi pracovnikmi ktori nas dodatne poucaju, madzi sebou sa porospravame a rozmenime skusenosti. V nasom zdruzeni sme asi polovica rodin slovaci a nase korene pochadzaju z dolneho slovenska. Tesilo bi nas ked bi sme boli v kontakte.

    [Reakcia]

RSS pre odoberanie komentárov k tomuto článku. TrackBack URI

Leave a Reply