Letný pobyt náhradných rodín – večerné debaty

c_fotoPre náhradných rodičov sú odborné rady rovnako dôležité, ako vzájomné stretnutia. Mnohí z tých, čo zostávajú so svojimi nezodpovedanými otázkami sami, sa v obdobiach malých či veľkých kríz nikdy nedozvedia, že s podobnými zápasili aj iní rodičia a ich deti, že je niekto, kto prekonáva alebo prekonal podobné. A že sú miesta, kde sa dá spoločne posedieť a nahlas uvažovať. A že tí, čo ho budú počúvať budú chápať, lebo…

Okrem iného aj tomu slúžia kluby náhradných rodín. Sú to skupiny, ktoré spájajú ľudí priateľstvom. Sú to skupiny, v ktorých panuje dôvera. V ktorých sa dobre rozpráva a dobre počúva.

Letný pobyt náhradných rodín tiež podobne združil ľudí a tí si jeden pred druhým otvorili srdcia a zdôverili sa navzájom so svojimi radosťami a starosťami. A spoločne si pomáhali cennými radami.

Každý večer, keď už drobci spali a dorastenci diskotékovali, schádzali sa rodičia na večernú debatu. Téma bola vždy iná. Taká, čo najviac pálila alebo zaujímala.

V prvý večer sa rodičia rozhodli, že by radi diskutovali o právnych otázkach a problémoch, ktoré vyvstali pri strete so súdmi či úradmi.
A rozprávalo sa dlho predlho. Ešte po polnoci sa v tých oknách svietilo. – Čo robiť?- Za kým ísť?- Kde žiadať?

Moje resumé z tohoto stretnutia je – smútok, beznádej a pocit, že sa opovrhuje ľuďmi, ktorí si takéto zaobchádzanie nezaslúžia.

Veď čo by ste povedali na to, ak by sa vybavenie vašej žiadosti o pestúnsku starostlivosť ťahalo tri roky?

Čo by ste povedali na to, ak by ste museli zháňať po svete pre úrady úmrtný list zomrelej biologickej matky vám zvereného dieťaťa?

Čo by ste povedali na to, ak by vám prišla z nemocnice faktúra na milión korún, lebo ste si z nej práve vy zobrali opustené dieťa?

Čo by ste povedali na to, že strávite v pôrodnici prvé dni s dieťatkom a na úrade vám povedia, že kočíkové dostala jeho biologická matka?

Čo by ste povedali na to, že po rokoch by vás na sociálke upozonili, že sirotský dôchodok vašich detí prevyšuje odmenu pestúna a vy ste dlžný štátu?

Čo ak by si na sociálnej poisťovni rozmysleli, že chcú, aby bol vášmu dieťaťu súdom, ktorý zasadne najskôr o pol roka, pridelený iný právny zástupca ako ste vy a ten bude vybavovať agendu dieťaťa?

Čo poviete na to, že vám na dvere zaklope súrodenec vašich prijatých detí s tým, že je dospelý a prepustený z detského domova a nemá kam ísť?

Čo by ste povedali, keby ste sa dnes dozvedeli, že už dlho máte mať úľavu na daniach, lebo ste štát oprostili o troch súrodencov?

Kde je viac hláv, je viac rozumu. Produktom takéhoto sedenia sú rozoslané žiadosti, sťažnosti a premyslené postupy.

Bol to iba jeden večer. Ten jeden večer ukázal v plnej paráde to, ako vyzerá transformácia detských domovov v reále. Ako sa náš štát snaží o to, aby opustené deti mali rodinu. Ako dláždi cestu náhradným rodičom, aby bolo pre nich všetko ľahšie. Lebo deti, ktoré si berú domov, ktorým dávajú lásku a výchovu sú pôvodne štátne.

Vo večernom šere miestnosti sedeli v malom kruhu ľudia, ktorí mali spolu viac ako 50 detí.

Momentálne nie je žiadny komentár zvýraznený
Be Sociable, Share!

RSS pre odoberanie komentárov k tomuto článku. TrackBack URI

Leave a Reply