Letný pobyt náhradných rodín – odborné rady

Niekto sa ma kedysi spýtal, či to všetko môže dopadnúť aj dobre. Tušila som, že áno, no po zoznámení sa s týmito fantastickými ľuďmi viem. Napriek tomu, že všetko trvá dlho, že súdy ich ignorujú, že ľudia v okolí nechápu a pátrajú po ich nekalých úmysloch, že sa cudzí ľudia hrabú v ich majetkových pomeroch aj domácnosti, že musia naprávať to, čo na ich deťoch napáchala ústaná výchova. Napriek tomu všetkému som videla šťastné deti a ich spokojných rodičov. Stálo to za to.

Je ich zrejme veľa, ktorí strážia adopciu svojho dieťaťa, ako čierne tajomstvo svojej rodiny. Je zrejme veľa pestúnov, ktorí si myslia, že hľadanie podpory vo svojom okolí naznačuje ich zlyhanie.
Ešte nevedia, že ak sa stretnú s ľudmi s podobnými radosťami a starosťami, ak sa s nimi o ne podelia, pomôžu sebe aj im.

Okrem vzájomnej pomoci je naozaj potrebná aj pomoc odborná. Letný rekreačno – poradenský pobyt náhradných rodín organizovaný ANR je takouto vzdelávačkou aj poradňou.

Je to naozaj potrebné, pretože prijaté deti a ich rodičia majú svoje špecifiká. Deti sú poznačené prostredím v ktorom kratšiu či dlhšiu dobu zotrvávali, majú napríklad problémy s pochopením svojho rómstva, v období dospievania prichádzajú otázky vlastnej identity.

V druhý deň pobytu, preto vzdelávacie dopoludnie pre náhradých rodičov naplnili Dr. Lukšík a Dr. Lukšíková. Témou veľmi vhodne vybranou bola sexualita.
Tohtoročného letného pobytu sa zúčastnilo hojne dospievajúcich. Ako s nimi komunikovať na tému sexu, ako vysvetliť veci prv, ako to urobí nešetrné okolie, ako ich chrániť. Ako sa nebáť tém a výrazov.

DSC04197

Sexi – slovník bol prvým bodom tohto zážitkového seminára.
Keď chceme o niečom rozprávať tak, aby sme si navzájom rozumeli, nesmieme sa báť slov. Preto si rodičia ťahali kartičky so slovami tak, aby ich nikto nevidel a opisne vysvetľovali, čo ten výraz znamená. Ako hádanky. Ostatní tipovali, aké slovo je na kartičke napísané.
Napríklad: – Je to mužský pohlavný orgán a nezačína sa na P. Uhádli ste?
Alebo: – Uspokojuje sa špehovaním.
Alebo: – Pri prvom pohlavnom akte pricádza k jej porušeniu.
Takýmito hádankami sme sa osmeľovali používať výrazy, ktoré sú pri otvorenej komunikácii veľmi dôležité.

Kreslili sme dom znázorňujúci našu rodinu a do jeho základov vpísali to, bez čoho by nestál, do múrov to, čo ho drží pohromade, do dverí to, čo z nej vychádza a prichádza, na strechu to, čo ho kryje.
Skúste si a zistíte veľa o sebe a vašich vzťahoch.

Trénovali sme zvládanie bežných situácií vyskytujúcich sa v domácnosti s teenagermi.
– Mami, idem so spolužiakmi na chatu.
– Chcem ísť na diskotéku.
– Priznávam, vypil som si.
– Prišiel som neskoro, no a čo!
Rôzne témy, ktoré sú pre rodičov dorastencov denným chlebom. Úlohy sa ale rozdelili – niektorí boli dcéry a synovia a niektorí rodičia. Okrem toho, že sme sa pri tom veľmi dobre bavili, nahliadli sme na vec z druhej strany. Scénky sa analyzovali a hodnotili. Tu bolo treba pridať viac asertivity, tam bolo viac agresivity…

Klobúk bol plný otázok. Veľa sa z nich sa týkalo zvládania mládeže, dosť ich bolo zameraných na vlastné sexuálne problémy a najviac a najdlhšie sa pojednávalo o najmenších deťoch.
O tých najmenších, ktoré boli sexuálne zneužívané a ktorým ubližovali vlastní rodičia a súrodenci. O tých najmenších, ktoré nedostatok láskyplných dotykov nahradili v ústave masturbáciou, ktorá im zostala ako zlozvyk. O tých najmenších, ktorí sú preto svojim okolím trestaní a nerozumejú za čo.
Po ukončení seminára zostalo ešte mnoho nedorozprávaného. Večer sa v kruhu rodičov témy znovu otvárali a riešili.
Na pomoc a poradenstvo tu bola Dr. Katka Kleinová, za ktorou rodičia prichádzali individuálne počas celého pobytu a riešili chúlostivé otázky.

A naše deti? Tie mali cestu okolo sveta. Putovali na Severný pól.

DSC04190

Stali sa z nich na chvíľu Indiáni z kmeňa Apačov.

DSC04227

A aj napriek pochmúrnemu upršanému počasiu si užívali zábavný program, ktorý im pripravili dobrovoľníci.

DSC04195

Pred obedom pri stretnutí s rodičmi s rozžiarenými očkami referovali o bojových úlohách, ktoré splnili, o nových zážitkoch a nových kamarátoch, ktorých dnes spoznali.

No jednoducho – deti ! Bezprostredné, veselé a krásne. Naše.

Momentálne nie je žiadny komentár zvýraznený
Be Sociable, Share!

RSS pre odoberanie komentárov k tomuto článku. TrackBack URI

Leave a Reply