Nezostaňte sami !

Máte za sebou prípravu na náhradné rodičovstvo, máte prečítané z kníh a časopisov, čo vás bude čakať, máte už svoje predstavy.
Kým…
Kým si neprinesiete domov ten vytúžený uzlíček a svet sa vám otočí naruby. Čakali ste naňho s nádejou, čakali ste, že príde konečne pohoda a šťastie.

Prišlo do rodiny nové dieťatko, no akokoľvek dobre by vás na jeho príchod pripravovali, realita vás zasiahne  celou svojou silou. Ak sa jedná o prvé dieťa v rodine, ale aj keď ide o skúsených rodičov.
Toto dieťatko je totiž iné. Správa sa inak, reaguje inak. Žilo predtým inde.

František a Zdenka sa tešili na svoje malé dievčatko. Sotva dočkali deň, keď si preňho mohli ísť. Týždne predtým boli nabité horúčkovitou prípravou. Tapetovali  izbičku, vyberali spolu kočiarik a postieľku, zháňali výbavičku, čítali múdre knižky. Snívali o spoločnom šťastí.

Malá Lenka mala vyše roka, takže kadečomu okolo seba už rozumela. Na návštevy svojich budúcich rodičov sa tešila a všetci spolu si ich nádherne užívali. No od chvíle, čo prišla domov dávala o sebe vedieť nevyberavým spôsobom. Mrnčanie a pišťanie bolo takmer nepretržité. Vyčerpaní rodičia večer padali únavou a s hlavou plnou nezodpovedaných otázok sa prehadzovali na posteliach.

Čo sa vlastne stalo? Prečo tak často trucuje? Prečo sa hádže o zem? Prečo sa nechce k otcovi ani priblížiť? Prečo nechce jesť to, čo jej dávame? Nemá nás rada? Nechce nás? Môžeme za to my? Robíme niekde chybu?

Po niekoľkých prebdených nociach presvedčia sami seba, že vina je na ich strane, že sú zlí rodičia a žiadne dieťa si nezaslúžia. Veci sa nemenia zo dňa na deň a depresívne nálady sa prehlbujú. Prestanú si byť istí sami sebou. A z očakávanej radosti sa stáva beznádej, roztrpčenosť a smútok.

Zostali sami bez rád a pomoci.

Priznávam, sama som podceňovala pomoc z vonku, ale teraz viem, že s ňou som mohla prísť k riešeniam oveľa skôr a bezbolestnejšie.
Napríklad  nočný plač. Úplne nás vyvádzal z miery. Bol to hrozný, neutíšitelný nárek. Malá v tých chvíľach nič nevnímala, len kričala. Nepomáhalo pestovanie, odmietala fľašku, bola ako v šoku. Takmer každú noc v tú istú hodinu. Nevedeli sme, či ju niečo nebolí, či sa neudrela, či nie je hladná alebo chorá.

Na prvom klube náhradných rodín som sa po mesiacoch tápania dozvedela, že malá trpí nočnými desmi, takými charakteristickými pre deti z detského domova. A potešila som sa, že mi mnohí potvrdili, že časom odoznejú sami.

Neviem, kde inde by som sa mohla dozvedieť o rôznych drobnostiach, či zásadných veciach, ak nie v kruhu ľudí, ktorí už majú podobné veci úspešne za sebou, ak nie od odborníkov, ktorí pravidelne prichádzajú na naše pozvanie rozobrať témy, čo nás trápia.

Netreba sa báť a vyhľadať pomoc a podporu, niekoho, kto nás podrží v ťažkých chvíľach, niekoho, kto do nás vleje novú silu a optimizmus. Či už sú to odborníci špecializujúci sa na túto problematiku, alebo rodičia na kluboch náhradných rodín, ktorí pomôžu mnohými praktickými radami, letné a víkendové pobyty náhradných rodín, v ktoré obohacujú o nové poznatky a  nové priateľstvá.

Nadôležitejšie je nebyť sám.

Momentálne nie je žiadny komentár zvýraznený
Be Sociable, Share!

1 Comment to “Nezostaňte sami !”

  • health insurance kid glitch — 5. Jún 2014 @ 12:49

  • RSS pre odoberanie komentárov k tomuto článku. TrackBack URI

    Leave a Reply