Môžeme dať viac než peniaze

Adventný čas v nás prebúdza túžbu obdarovávať. Tých, ktorí sú nám blízki, tých, na ktorých sme počas roku nemali príliš čas, ale i tých, ktorých vôbec nepoznáme. Dávame s chuťou a radosťou. S úmyslom potešiť a pomôcť. V dobroprajnej eufórii sa však niekedy nestihneme zamyslieť nad tým, či je účel a spôsob ten pravý.
I v tomto roku sme svedkami mnohých necitlivých kampaní, ktoré v nás majú vyvolať predstavy detských domovov dickensovských čias, kde deti trpia nedostatkom. A my, veriac v rozžiarené detské očká, otvoríme peňaženku, kúpime darček, pošleme esemesku so sumou.

No naozaj sú drahé hračky a značkové oblečenie tým, čo opustené deti potrebujú?

Chceme, aby si čo najviac ľudí s otvoreným srdcom uvedomilo, že je dôležité, aby deti z detských domovov boli vynechané z vianočného žobrania. Aby sa na nich nepriživovali marketingoví žraloci, aby neboli sácané pred kamery ako živé exponáty a nástroje nášho milosrdenstva. 
Dávame im škodlivý signál o tom, že pre spoločnosť nie sú plnohodnotné, učíme ich žobrať.

Neveríme, že by ktokoľvek z nás postavil vlastné deti do stánku s adresou kde bývajú a nechal ich, aby žiadali okoloidúcich o príspevok. Báli by sme sa, že sa im skriví chrbát. Báli by sme sa, že urazíme a pošliapeme ich hrdosť. Nie je dôvod, správať sa k deťom z detského domova inak ako k vlastným deťom. Deti z detského domova nepotrebujú odpustky. Potrebujú, aby sme ich pustili medzi seba ako rovnocenných partnerov. Potrebujú našu pomoc. Podporu. Trpezlivosť. Nie „peniaze zadarmo”.
 Ak im ich dáme, naučíme ich, že za smutné príbehy dostanú zaplatené lepšie, než za prácu.

Viac, ako čokoľvek, čo sa dá kúpiť, potrebujú tieto deti skutočný domov.

Nie všetci máme možnosti a kapacity na to, aby sme im ponúkli miesto pri svojom stole. No môžeme pomáhať tým, ktorí to miesto majú, alebo tým ktorí pomáhajú, aby bolo stále viac detí, ktoré vedia čo znamená rodina, spolupatričnosť a láska.
 Ak chceme skutočne pomôcť, zamyslime sa nad svojimi možnosťami a nad účinkom svojho konania.

Môžeme nazvať pomocou to, čo prichádza len raz za rok, len vo svetlách reflektorov, len pred objektívom kamier, a pod krídlami sponzorov? Nestaňme sa súkolím tejto mašinérie! Pomôžme napĺňať skutočné potreby detí.

Pridajte sa k našej výzve! Zastavme vianočné žobranie!Natália Blahová, sociálna poradkyňa, Marek Roháček, sociálny poradca, Vladislav Matej, výkonný riaditeľ nadácie, Juraj Kušnierik, publicista, Iveta Radičová, sociologička, Helena Woleková, sociologička, Alena Pániková, výkonná riaditeľka nadácie, Jana Juráňová, spisovateľka, Katarína Kuchťáková, sociálna poradkyňa, Daniel Pastirčák, kazateľ, Marek Šulík, dokumentarista, Mário Homolka, dokumentarista, Ida Źelinská, menežérka, Lenka Hujdičová, občianska aktivistkaVýzvu môžete podporiť na: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=451644#ixzz2EdgmXG6y

Zdroj: Tlačové vyhlásenie Asociácie náhradných rodín a signatárov výzvy

Fotogaléria z konferencie

Asociácia náhradných rodín, O.Z. bola spoluorganizátorom Prvej medzinárodnej konferencie o fetálnom alkoholovom syndróme na Slovensku.
Alkohol spôsobuje u dieťaťa fetálny alkoholový syndróm (FAS). Najzávažnejší vplyv má na mozog a to i vtedy, ak je požitá iba mierna dávka a to jednorázovo. Je to problematika, o ktorej musíme rozprávať. Na odbornej i laickej úrovni.

Fotografie z tejto konferencie si môžete pozrieť na adrese https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151147400407562.450885.37702617561&type=1

Vianočné trhy s ANR

Asociácia náhradných rodín Vás srdečne pozýva na Vianočné trhy v Bratislave. V termíne od 23.11.2012 do 3.12.2012 tam budeme mať svoj stánok, kde môžete ochutnať domáce maškrty, ktoré pre Vás navarili a napiekli naše náhradné mamičky. Budú to pochúťky, tak veríme, že sa pri nás zastavíte, ochutnáte a tým aj pomôžete.
Výťažok z predaja pôjde na podporu náhradných rodín, na osvetové aktivity a umožní nám naďalej vydávať náš unikátny časopis Nebyť sám. Nájdete nás na Františkánskom námestí, len zopár krokov od stromčeka, hneď oproti kostolu.
Nie každý môže prijať opustené dieťa do svojej rodiny, ale pomôcť môže každý.
Veľmi sa na Vás tešíme!

Pozvánka na konferenciu

Pozývame Vás na 1. medzinárodnú konferenciu “Fetálny alkoholový syndróm”, s podtitulom Rodina a dieťa s FAS, ktorá sa uskutoční pod záštitou verejnej ochrankyňe práv JUDr. Jany Dubovcovej dňa 7.11.2012 v Bratislave.

Stiahnite si, prosím, pozvánku a prihlášku.

Ponuka vzdelávania

Pozývame Vás na kurz s názvom “REŠPEKTOVAŤ A BYŤ REŠPEKTOVANÝ”, ktorý reflektuje výchovné a komunikačné postupy v každodenných situáciách.

Viac sa dozviete v tomto dokumente.

2% z Vašich daní pre náhradné rodiny

Milí priatelia,

veríme, že sa rozhodnete poukázať svoje 2% Asociácii náhradných rodín. Aby ste tak mohli urobiť a na nič nezabudnúť, pripájame potrebné tlačivá na stiahnutie:

Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane
Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti